2017 sonuna geldiğimiz bu aylarda Google meta description uzunluğunu 160 karakterden 330 karaktere kadar çıkardı. Henüz resmi açıklama olmamasına rağmen arama sayfası sonuçlarında artışlar belli oldu.

Ama her sitenin açıklama etiketi uzunluğu farklı olduğundan henüz tam bir rakam vermek uygun değil. O yüzden şimdilik resmi açıklamayı beklemek daha uygun olur.


Açıklama 307 karakterden oluşuyor.
META DESCRİPTİON NEDİR
Bir meta açıklama etiketi sayfanızın içeriğini arama motorlarına özetleyen bir HTML ögesidir. Meta verilerinin önemi bir bütün olarak değer kaybetmiş olsa da, meta açıklaması yine de sayfa içi SEO’da önemli bir rol oynamaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bir meta açıklama meta etiketlerinizde ki sayfanızın arama motorlarına açıklanmasına yardımcı olan bir özelliktir. Meta açıklamayı, sayfaya sağ tıklatıp “kaynak görüntüleme” veya “sayfa kaynak görüntüleme” seçerek herhangi bir web sayfasında bulabilirsiniz.Sayfa kaynağını seçtikten sonra kaynak kodlarında meta açıklamasını bulabilirsiniz.İdeal Meta Description Nasıl Yazılmalı?
  • Meta açıklamalarınızda araştırılmış, hedeflenmiş anahtar kelimeler kullanın.
  • Her sayfadaki açıklamanın o sayfanın içeriğiyle alakalı olduğundan emin olun; Sitenizin tamamında aynı meta açıklaması asla kullanmayın.
  • Sayfanın kullanıcıların aradığı şeyle alakalı olduğunu gösterip kullanıcıları tıklamaya zorlayın. Meta açıklamanızın bir SERP önizleme aracı ile çok uzun olmadığından emin olun.


Kaynak: engbilgisayar