Merhaba arkadaşlar,

Osiloskop, elektrik sinyallerinin gözlemlenmesi için icat edilmiş bir cihazdır. Genel olarak Tektronix ve Agilent marka osiloskoplar tercih edilip, fiyatları ortalama 500 TL civarıdır. Eski tip fosforlu osiloskoplardan 100 TL'ye bile bulunabilir.

Genel olarak kullanılan, çok donanımlı, fiyat olarak pahalı bir osiloskop görüntüsü aşağıdaki gibidir;Hobi olarak arduino ile uğraşıp, sürücü devresi yapmaya çalışan arkadaşlar için veya kare-üçgen-sinüs dalgası üretip, bunları izleyebilmek için osiloskoba ihtiyaç duyarız. Mesela dimmer uygulamaları var, potansiyometre ile masa lambanızın ışık parlaklığını ayarlayabilmek için triyak kullanıp, osiloskop ile ne oluyor ne bitiyor gözlemlemek mümkündür.

Bütçeniz kısıtlıysa, Arduino ile çok güzel bir şekilde kendi osiloskobunuzu yapabilirsiniz. Bir kaç tane hazır program ve Arduino kodu mevcut, ben kendi kullandığımı sizinle paylaşmak istiyorum. Yapımcısı Amit Zohar'dır.

İki kanalı mevcut. Arduino'da Analog0 ve Analog1 (A0 ve A1) pinlerine sinyalinizin faz kısmını bağlayıp, Arduino'daki GND yazan yere sinyalin toprak hattını bağlayıp ölçüm yapmanız mümkün. Dikkat edilmesi gereken önemli birşey var, direk 220 Voltu ölçemezsiniz; 5V ve aşağısı sinyalleri izleyebilirsiniz. Aksi halde board yanar, arduino çöpe gidebilir. Buna çözüm olarak, multimetre ile voltaj ölçüp, dirençlerle voltaj bölücü devresi oluşturup 5V'a yakın bir bölücü devresinden izleme yapmak olası çözümler arasındadır.

Sarı ve beyaz çizlimiş grafik, A0(beyaz) ve A1(sarı) pinlerine bağlanan sinyallerdir. Bilgisayardaki programdan çekilmiş fotoğraftır.
Maksimum 50 KHz'lik bir frekansa sahip sinyalin ölçümü yapılabilir, daha yüksek frekanslarda çalışmayacaktır.

Kullanımı
1-İndirme linkinden zip dosyasını indiriniz.
2-Scope09.ino dosyasını Arduino Software ile açıp, Arduino board'u bilgisayara bağlayıp programı boarda yükleyiniz.
3-Scope.exe programını çalıştırıp, osiloskop yazılımının yüklü olduğu Arduino'yu bilgisayara bağlayıp, hangi portta ise onu scope.exe'den seçiniz.
4-A0 pinine izlemek istediğiniz sinyali bağlayınız.(Deneme olarak parmağınızı değdirebilirsiniz.)
5-Tebrikler, artık bizim de bir osiloskobumuz var...

İndirme Linki: https://sourceforge.net/projects/sco...atest/download

Linkte programın kaynak kodları mevcuttur, inceleme veya geliştirme yapabilir, daha iyi programlar yazarsanız burada paylaşabilirsiniz arkadaşlar.
Teşekkürler, iyi forumlar.