Tib engeli almış siteler genel olarak Türkiye Cumhuriyeti kurallarına aykırı içerik veya sunum yapan sitelerdir, etiksel açıdan yapılması gereken siteyi tarihe gömmektir. Israrla devam etmek isteyen arkadaşlar içinse çözümü anlatalım.

Neler Gerekli:
 • Yeni alan adı (domain)
 • Yeni sunucu
 • Yeni IP adresi


Tib engeli yemiş siteyi yeni sitemize aktarmak için iki farklı yol izleyebiliriz bunları sırasıyla aşağıda belirteceğim.

301 Yönlendirmesi
Bir domainden başka bir domaine geçiş yapmak gerektiği zamanlarda kullanılan yönlendirmelerden bir tanesidir. Temel prensibi kesin olarak taşınmayı içermesidir. Yani eski adresimiz şuydu artık şu adresten yayın yapacağız demiş olursunuz.

PHP Sunucular için 301 Yönlendirmesi
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?oncekisiteniz.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ http://www. yenisiteniz .com/$1 [R=301,L]

oncekisiteniz.com yazan yere hali hazırdaki site adresinizi yazın yenisiteniz.com yazan yere de yeni aldığınız ve yönlendirmek istediğiniz alan adını yazın. Yönlendirme doğru şekilde gerçekleşecektir.

Unutulmaması gerekir ki 301 ile yönlendirme sonrası site tüm negatif ve pozitif her şekliyle birlikte yönlendirilir. Mesela eğer filtre cezası , penguen cezası gibi cezalar almışsanız yeni domainde de aynı sorunu muhtemelen yaşamaya devam edeceksiniz.

Wordpress için 301 Yönlendirmesi
Günümüzün en çok kullanılan içreik yönetim sistemi olan Worpdress kullanan bir siteye sahipseniz işiniz daha kolay. Bütün yönlendirmeleri tek bir eklenti ile yönetebilirsiniz. WordPress siteler için alt sayfa yönlendirmelerinde Redirection adlı eklentiyi kullanabilirsiniz.

Redirection yönledirme eklentisi ile 404 hatalarını dahi takip edebilir , log yönetimi aracılığı ile tüm detayları kontrol altına tutabilirsiniz. Üstelik bunları yapmak için kod bilgisine ihtiyaç duymazsınız veya htacccess dosyası ile oynama yapmanız gerekmez.

ASP Sunucular için 301 Yönlendirmesi
<system.webServer>
<httpRedirect enabled="true" httpResponseStatus="Permanent">
<add wildcard="/[ESKİ SAYFA]" destination="/[YENİ SAYFA]" />
</httpRedirect>
</system.webServer>

Yukarıdaki kodu web.config dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır. Eski site adresi girildiğinde site otomatik olarak yeni alan adına yönlenecektir.

Yönlendirmede trafik kaybı ve anahtar kelime sıralarında kayıp yaşamamak için:
 • Yeni tescil ettiğiniz domaine bağlı hosta SQL , Asp yada HTML her ne ise tüm dosyalarınızı atın ve çalışır halde olsun.
 • Google web yönetici araçları hesabı açın.
 • Zaten varsa google search console ‘a giriş yapın.
 • Web sitenizi ekleyin.
 • Eski domaini 301 yönledirme ile .htaccess ile yapıyoruz. Eğer cpanel kullanıcısı iseniz redirect ( yönlendirme ) ile de yapabilirsiniz.
 • Google search console menüsünden adres değişikliği bölümüne gelin. Altta Şekil A da gördüğünüz ayarları uygulayın.
 • Yeni alanımızda sitemap dosyası oluşturup Google Webmasters’a ekliyoruz.
 • Add Url ile yeniden sitemizi ekleme isteği gönderiyoruz.


302 Yönlendirmesi
302 geçici yönlendirme olarak bilinmektedir, ancak bazı durumlarda ziyaretçi tib engeli almış bir siteye doğruda erişim sağlayamayabilir. Bu nedenle tib engeli alan site için en sağlıklı yönlendirme biçimi 301 yönlendirmesidir.

HTML Kodu ile yönlendirme:
<meta http-equiv=”refresh” content=”0;url=http://www.yeni-domain.com/”>


Javascript ile yönlendirme (Tavsiye edilmez):
<script type=”text/javascript”>
window.location.replace(“http://www.yeni-domain.com/”);
</script>


PHP Kodu ile yönlendirme:
<?php
header(“Location: http://www.yeni-domain.com/”);
exit();
?>


ASP ile yönlendirme:
<% Response.Redirect("http://www.yeni-domain.com/" ) %>


Yapmanız gerekenler bunlar. Siteniz elbette bir miktar ziyaretçi kaybına uğrayacaktır. Ancak bir süre sonra kendine gelecektir.