Trustrank analizinde editörler tarafından seçimi gerçekleştirilen ve yüksek güvenilirliğe sahip siteler tespit edilir ve bu siteler kök site olarak adlandırılır. Kök sitelerden gerçekleştirilen link çıkışlarına göre bir puanlama algoritması vardır. Sayısal değerler üzerinden örnek ile izah etmeye çalışırsak; kök sitelerden yapılan link çıkışları 50 puan kabul edilirse, kök sitelerden link çıkışı yapılmış olan ikinci kırılımdaki sitelerden yapılan link çıkışları 45 puan olarak kabul edilir.

TrustRank geçiş sonrasında Pagerank gibi nihai bir sayı ile tespit edilmediği için daha çok deneyim üzerinden paylaşımlar yapılabilmektedir. Arama motoru botları web sitelerini gezerken belirli kriterleri kontrol ediyor ve kriterlerden alınan verilerin değerlendirilmesi ile birlikte o web sitesine bir puan verilmiş oluyor. Değerlendirme kriterleri arasında sitenin yaşı, tasarım ve kodlarının güncelliği ve özgünlüğü, güncellenme sıklığı, özgün içeriğe sahip olması, alaka düzeyi yüksek sitelerden alınan linkler, iç linkleme yapısı, sitenin ulaşılabilir olması, sosyal mecralarda paylaşım yoğunluğu vb yer almaktadır.

TrustRank değerleri net olarak paylaşılmamakla birlikte gerçek değerlere yakın sonuçlar alınabilen çeşitli ölçüm araçları bulunmaktadır.

Hesaplayabileceğiniz bazı siteler:
http://www.seomastering.com/trust-rank-checker.php
http://www.checktrustrank.com