Herkese merhaba, dünyada en çok kullanılan üçüncü arama motoru ünvanına sahip olan Bing'e site eklemeden bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz ki Bing, Windows işletim sistemlerinin default arama motoru olarak geliyor ve kullanıcı sayısı da azımsanmayacak kadar fazla bu nedenle arama motoru optimizasyonlarınızı sadece Google'a yönelik yapmamanızda fayda var.

İlk olarak Bing'in resmi webmaster tools sayfasına giriş yapıyoruz. Bura da bize bir adet hotmail hesabı gerekiyor ki olmayan yoktur herhalde Eğer ki hesabınız yoksa buradan hesap oluşturabilirsiniz.

Webmaster tools'a giriş yaptığınız da bizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak:


Buraya site adresimizi doğru bir şekilde hatasızca ve sonunda slash (/) olmadan giriyor ve Ekle butonuna tıklıyoruz. Hemen ardından bizi yeni bir sayfa karşılıyor:


Burada ise ek olarak sitemizin haritasını (sitemap) eklememizi istiyor, site haritanız mevcut değilse rss feed adresinizi de ekleyebilirsiniz örneğin wordpress sistemi kullananlar için (siteadi.com/feed) eğer rss feed adresiniz de yoksa boş bırakıp devam edebilirsiniz ancak bu durumu önermiyorum çünkü arama motorlarının robotları olan spiderlar site haritaları sayesinde daha hızlı veri aktarımı yaparlar.

İkinci adımı da tamamladıysak şimdi geldik sitemizi doğrulama kısmına, burası site yöneticilerinin takıldığı yegane kısımlardan birisi ama korkacak bir durum yok olay gayet basit, üç farklı doğrulama özelliğimiz var ftp ile, meta tag ile ve dns sağlayıcı ile hemen aşağıda bu doğrulamalar nasıl yapılıyor bir göz atalım.1.Adım) Web sunucunuza bir XML dosyası yerleştirin
Bizim kullanacağımız ve en basit olan doğrulama yönetimi. Resimde de gördüğünüz gibi BingSiteAuth.xml öğesini karşıdan yüklüyoruz indirdiğiniz "BingSiteAuth.xml" dosyasını sunucunuzun ana dizinine gönderiyorsunuz ve işlem tamamlanmış oluyor, olası kesintileri önlemek için doğrulama yaptıktan sonra dosyayı silmeyin zaten ufak bir boyutu var zararı olmayacaktır.

2.Adım) <meta> etiketini kopyalayıp varsayılan web sayfanıza yapıştırın
Bu yöntem genelde ücretsiz hizmet kullanan veya sunucusuna erişimi olmayan site sahipleri için geçerlidir. Size, Bing tarafından bir meta kodu verilmektedir bu kodu kopyalıyorsunuz sitenizin "<head>" etiketleri arasına yapıştır kaydediyorsunuz, olası kesintileri önlemek için doğrulama yaptıktan sonra meta tagları kaldırmayın.

Bura da Blogger site sahipleri problemle karşılaşabilir onların yapması gereken aşağıda ki kodu kopyalayıp kırmızı yazan bölgeye Bing'in size verdiği content numarasını kopyalamak. Koddan alamıyorsanız BingSiteAuth.xml dosyasını indirip notepad ile açın "<user>" etiketleri arasında ki kodu kopyalayın ve aşağıda ki kodda kırmızı bölgeye ekleyin.
Kod:
&lt;meta name=&quot;msvalidate.01&quot; content=&quot;BING DOĞRULAMA NUMARANIZ&quot; /&gt;
İki adımdan birini yapmanız yeterli, son olarak Doğrula butonuna tıklıyoruz ve sitemiz kayıt olmuş oluyor. Bing webmaster araçlarının da, Google webmaster araçları kadar etkili özellikleri olduğunu da hatırlatalım, hepinize iyi forumlar.