Blogunuz üçüncü taraf sağlayıcılar üzerinden para kazandırıyorsa veya AdSense'i blogunuza manuel olarak entegre ettiyseniz, ads.txt dosyasının içeriğini manuel olarak ayarlamanız gerekir.

  • Blogger'da oturum açın.
  • Sol üstte, Aşağı oku Aşağı Ok tıklayın.
  • ads.txt dosyasını ayarlamak istediğiniz blogu tıklayın.
  • Sol tarafta, Ayarlar'ı tıklayın.
  • "Ayarlar"ın altında, Arama tercihleri'ni tıklayın.
  • "Kazanç Sağlama" altında, "Özel ads.txt"yi bulun ve Düzenle'yi tıklayın.
  • Evet'i tıklayın.
  • Ayarları üçüncü taraf para kazanma sağlayıcısından kopyalayın ve metin kutusuna yapıştırın.
  • Ayarları kaydet'i tıklayın.
  • İsteğe bağlı: ads.txt dosyanızın içeriğini kontrol etmek için, http://<blog adresiniz>/ads.txt sayfasına gidin.


Not: Blogunuz üzerinden para kazanmıyorsanız veya blogunuz yalnızca Blogger-AdSense entegrasyonu üzerinden AdSense kullanacak şekilde yapılandırılmışsa, ads.txt dosyasını manuel olarak ayarlamanıza gerek yoktur. Blogger bunu sizin yerinize yapar.

Yetkili Dijital Satıcılar veya ads.txt, dijital reklam envanterinizin yalnızca yetkili olarak tanımladığınız satıcılar (AdSense gibi) üzerinden satılmasını sağlamaya yardımcı olan bir IAB girişimidir. Kendi ads.txt dosyanızı oluşturmanız, sitenizde kimlerin reklam satmasına izin verileceği konusunda daha fazla kontrol elde etmenizi sağlar ve reklamverenlere sahte envanter sunulmasını önlemeye yardımcı olur.

Ads.txt dosyasını kullanmak zorunda değilsiniz, ancak kullanmanızı öneririz. Ads.txt dosyası, alıcıların sahte envanteri tanımlamasına yardımcı olabilir ve aksi durumda sahte envantere yönlendirilebilecek daha fazla reklamveren harcaması almanıza destek olabilir.

AdSense için kendi ads.txt dosyanızı oluşturma
Aşağıdaki adımları izleyerek, Google'ın reklam envanterinizi satma yetkisine sahip olduğunu kamuya bildirmek üzere bir ads.txt dosyası oluşturabilirsiniz:

Bir metin (.txt) dosyası oluşturun.
Aşağıdaki satırı dahil edin:
google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Önemli: pub-0000000000000000 yerine kendi yayıncı kimliğinizi girdiğinizden emin olun.
Ads.txt dosyanızı kök alanınızda barındırın (örneğin, https://example.com/ads.txt).
Burada "kök alan", IAB ads.txt spesifikasyonundaki tanımına uygun şekilde, herkese açık son ek listesinin bir düzey aşağısı olarak tanımlanmaktadır. Örneğin, "co.uk" herkese açık son ek listesinde olduğu için "google.co.uk" kök alan olarak kabul edilirken, "maps.google.co.uk" kök alan olarak kabul edilmez.

Bu adımlarda, Google AdSense yayıncıları için ads.txt dosyasının nasıl oluşturulacağı açıklanmaktadır. Diğer STP'ler/exchange'ler için, ads.txt dosyası oluşturma hakkındaki ilgili belgeleri inceleyin veya bu kendileriyle iletişime geçin.