Google dizininde sabit listelenmenin imkansız olduğunu herkez bilir. Seo çalışmaları siteler üzerinde devam etsede zaman zaman birçok anahtar kelimede sıralama düşüşleri yaşanabilir. Site sahipleri için kritik önem teşkil eden bu düşüşler beraberinde siteler üzerinde hit kayıplarına yol açar. Genelde site yöneticileri bu düşüşleri bir kaç sebebe bağlasada aslında bu sebepler sanılandan çok daha fazladır.

  1. Sıralama kayıplarında olası sebepler aşağıdaki gibidir.
  2. Sayfa kodlamasında yapılan değişiklikler ( Title değişimi vb. )
  3. Backlink kayıpları
  4. Rakip sitelerin üst sıralara yükselmesi
  5. Düzensiz içerik güncellemeleri
  6. Google algoritma güncellemeleri
  7. Sunucu Sıkıntıları


Algoritma Güncellemeleri
Google’ın belli aralıklarla web dizinini temizlemek ve arama yapan kullanıcılara daha verimli sonuç vermek için yaptığı çalışmalardır.

Backlink Kayıpları
Birçok site yöneticisinin aklına gelmeyen bir sebep olan backlink kayıpları siteler üzerinde önemli bir etkendir. Zamanla sitelerin Googla’da yükselmesini sağlayan backlinkler bulunduğu sitelerden kaldırılmış veya silinmiş olabilir. Bu durumlarda siteler o backlink olmadan ki sıralamasına döner.

Rakip Sitelerin Güçlenmesi
Anahtar kelime ile rekabet ettiğiniz diğer web siteleri seo çalışmalarına ağırlık verek sizin sahip olduğunuz sitelerin üstlerine çıkabilir. Bu durumlarda sizinde düzenli bir şekilde seo çalışmalarınıza ağırlık vermeniz gerekmektedir.

Sayfa Yapısında Kodlama Değişikliği
Web siteleri üzerinde yapılan kodlama değişiklikleri siteler üzerinde büyük dalgalanmalara sebep olabilir. Bu durumlarda sitenizin eski halini alması uzun zaman alacaktır. En basitinden title değişimleri bile site sıralamanıza büyük zarar verecek boyuttadır.

Düzensiz İçerik Güncellemeleri
Sayfanızda yaptığınız içerik güncellemelerini belirli bir sürece yayarak düzenli bir şekilde yapmalısınız. Google web siteleri üzerinde yapılan içerik güncellemelerinde ciddiyet ister ve düzensiz olarak yapılan çalışmalar sitenin değerini düşürür. Bir kaç gün boyunca hergün paylaşım yapıpta bir sonraki paylaşımını aylar sonra yapan bir site ne kadar sevilebilir ki ?

Sunucu Sorunları
Web sitenizi barındırdığınız hosting firmalarında olan olası sunucu problemlerinde veya sitelerinizin erişime kapatıldığı zamanlarda google botları sitenizi ziyaret edemez ve bilgi çöplüğüne sebebiyet vermemek için bu tür siteleri sıralamalardan düşürür.