Herkese merhaba, dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google'a web sitesi nasıl eklenir ve onaylanırı göreceğiz. Öncelikle Google webmaster araçları sayfasına giriş yapıyoruz. Burada bize bir adet Gmail hesabı gerekli eğer Gmail hesabınız yoksa buraya tıklayarak oluşturabilirsiniz.

SEO uzmanlarının bahsettiğine göre temiz ve siteye özel bir GMail hesabı daha etkili olmakta. Arama Konsolune giriş yaptıktan sonra bizi aşağıda ki ekran karşılayacaktır.Web sitemizin adresini hatasız ve sonunda slash (/) olmadan yazıp "Özellik Ekle" butonuna tıklıyoruz. Sıradaki adımda bizi doğrulama sayfası karşılıyor.Bu adımda bize altı farklı doğrulama seçeneği sunuluyor bizim kullanacağımız HTML etiketi ile yada HTML dosyası yükleme.

HTML dosyası yükleme (Sunucu erişimi olanlar için)
Bu HTML doğrulama dosyasını indirin, yazısına tıkladığınız da Google'ın size ait verilerini barındıran ufak bir dosya inecektir bu dosyayı sunucunuzun ana dizinine gönderin ve Doğrula butonuna basarak işlemi tamamlayın.

HTML etiketi (Ücretsiz hizmet kullananlar için)
Bu sistem genelde blogger, ücretsiz wordpress vb. hizmetleri kullanan arkadaşlarımız için geçerlidir. Size verilen META kodunu sitenizin "<head>" tagları arasına kaydediyorsunuz doğrula butonuna basarak işlemi bitiriyorsunuz. Eğer blogger sistemi kullanıyorsanız kaydederken hata alabilirsiniz bu nedenle aşağıda belirttiğim kırmızı alana Google'ın size verdiği doğrulama numarasını girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.
Kod:
&lt;meta name=&quot;google-site-verification&quot; content=&quot;DOĞRULAMA KODUNUZ&quot; /&gt;
Yukarıda ki iki adımdan birisini yapmanız yeterlidir, doğrulama işleminden sonra tebrik mesajı alacaksınız hemen altında ki devam et linkine tıklayarak Webmaster Araçları sayfamıza giriyoruz. Daha sonra gelen ekranın sağ üst köşesinde site haritanızı eklemenizi tavsiye ediyorum.Site haritanız hakkında bilgiyi sol menüden Tarama > Site haritalarına tıklayarak görebilirsiniz, hepinize kolay gelsin.