Dünyanın en yaygın sosyal medya ağı olan Facebook'ta 5 milyondan fazla hesabın vefat etmiş kişilere ait olduğu tahmin ediliyor. Peki kullanıcının vefat etmesi durumunda sosyal medya platformları ne yapıyor? Acaba bir vefat durumunda aile fertleri o kişinin sosyal medya hesaplarını kapatabilir mi? Veya vefat eden kişilerin sosyal medya sayfaları bir sanal mezarlık gibi dizayn edilebilir mi? Dijital çağda giderek önem kazanan sorular bunlar.

Eğer vefat eden kişinin yakınları, kullanıcı adı ve şifresini biliyorsa birtakım önlemler alabilirler. Ama bu bilgiler yakınlarının elinde yoksa, sosyal medya platformları çeşitli seçenekler sunuyor.

Bu seçeneklerin işleme konulması için ilgili şirketlere bazı resmi belgeleri göndermek gerekiyor. Sosyal medya şirketlerinin birçoğunun merkezi ABD'de olduğu için başvurunun İngilizce yapılması gerek. Eğer resmi belgelerin orijinali İngilizce değilse noter tasdikli İngilizce çevirisinin hazırlanması şart. Aksi takdirde yapılan başvurunun gerçek olup olmadığı tespit edilemiyor. Başvurunun değerlendirilmesi ise belgelerin incelenmesine bağlı olarak birkaç haftayı bulabiliyor.

Facebook, vefat eden yakınlarının hesabını kaldırmak isteyen birinci dereceden akrabaların isteklerini bir başvuru formuyla işleme alıyor. Bu işlem sonunda vefat eden kişinin profili ve ilişkili tüm içerikler Facebook'tan tamamen kaldırılıyor. Veya vefat edenlerin profilleri bir anı sayfasına dönüştürülebiliyor.

Vefat eden kişinin hesabını kapatmak için aşağıdaki formu doldurun:
https://www.facebook.com/help/contact/228813257197480