Sosyal medya pazarlamasını firmalar sadece blog adresleri üzerinden gerçekleştirebilirler. Bu evrede genellikle iki aşamalı bir yöntem uygulanmaktadır. İlk aşama, marka bilincine sahip olan bir firmanın blog adresi açarak ziyaretçileriyle etkileşim halinde kalmasıdır. İkinci aşamada ise markayı tanıtacak olan içeriklerin popüler blog adresleri üzerinden gönderimi yapılarak burada yeni müşterilerine ve kullanıcılarına ulaşması hedeflenmektedir.

Kullanabileceğiniz bu yöntemler markanızın tanıtımını yapmak için ve daha fazla ziyaretçi çekebilme adına kullanabileceğiniz yöntemlerdir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta; paylaşılan içeriklerin veya yapılan tanıtımların kullanıcıya gerçekten artı bir değer katmasıdır.FaceBook’tan Sosyal Medya Pazarlama
Dünya genelinde en fazla kullanılan ve en popüler olan sosyal ağlardan birisi olarak FaceBook göze çarpmaktadır. Popüler bir ağ olmasından dolayı marka tanıtımı yapmak için en uygun ağ olduğunu da söyleyebiliriz. Yalnız bu evrede her şeye salt tanıtım mantığıyla yaklaşmamanız gerekir. Sosyal medya pazarlamanın en temel amacı; potansiyel oluşturan müşterilere ve kullanıcılara ulaşarak etkileşim kurmayı başarabilmektir. Bu doğrultuda yaptığınız çalışmaları geliştirmeli ve çeşitlendirmelisiniz.
FaceBook üzerinden yapmayı planladığınız çalışmalarınızda önceliğiniz bol miktarda beğeni almak olmamalıdır. Beğeni yerine bol miktarda yorum alarak kullanıcılarla etkileşim halinde olmak olmalıdır.

Twitter’dan Sosyal Medya Pazarlama
Hızlı bir gelişim gösteren sosyal medya ağlarından birisi Twitter’dır. Twitter’ın bir mikro bloglama sitesi olduğunu da söyleyebiliriz. Gelişmeleri anlık olarak takip etmek isteyen kişiler genellikle Twitter kullanır. Bu yüzden insanlar genellikle bloglarda yayımlanan içerikleri posta yoluyla almayı tercih etmemektedir. Bunun yerine bir içerik yayımlanır yayınlanmaz Twitter hesabınızda bu içeriği görmek isteyebilir.

Twitter’ı temel alan kişilerin ana amacı daha fazla takipçiye sahip olmak olmalıdır. Buna ek olarak takipçilerinizle etkileşim halinde olmayı da göz ardı etmemeniz gerekir.

YouTube’dan Sosyal Medya Pazarlama
Sosyal medya pazarlama stratejisi olan her firmanın YouTube’da aktif olarak kullandığı bir kanalının olması gerekir. YouTube kanalı olmayan bir markanın sosyal medya pazarlama işleminde gerçek bir başarıya ulaşması çok zordur. YouTube’da ziyaretçileriniz için izleyebilecekleri videolar ve bu videolarda mesajlar bulundurmalısınız.