Fonksiyonlar asıl eylemlerin uygulandığı yerdir. Kararlar alınır, işlemler yapılır. Bir scriptin çalışan kısmıdırlar. Bir arkadaşımızla sohbet ederken araya telefonun girdiği örneğimizde; arkadaşımızla “sohbet etmek” fonksiyonunu gerçekleştiriyorduk ancak sonrasında, başka bir fonksiyon olan “telefonla konuşmak” fonksiyonuna geçiş yapmak zorunda kaldık.
Adım, adım, kaçınmak, adım...Bir script çalıştırılırken her satır kod düzenli olarak yerine getirilir (işlenir).

Script çalışırken bazı engellemeler çıkabilir (interruption), arkadaşımızla sohbet ederken telefona bakmak zorunda kalmamız gibi. “Arkadaşımızla sohbet etmek” fonksiyonunu (function) gerçekleştiriyorduk ki bir engelleme (interruption) çıktı, telefonun çalması. Artık başka bir fonksiyonu çalıştırmak zorunda kaldık. Bu fonksiyonun da kendine has adımları (davranışları) vardır. Bu engelleyici fonksiyonu tamamladıktan sonra ise “arkadaşla sohbet etme” fonksiyonumuza kaldığımız yerden devam ettik.
Fonksiyon demek mantık demektir

Oyun objeleri (GameObject) pek çok girdi (Input) alabilirler, bir şeyle çarpışmak (temas etmek) (collision) veya kullanıcının bir tuşla girdi sağlaması bunlara sadece basit iki örnek. Bu girdiler belirli bir fonksiyonu, çeşitli eylemleri uygulaması için iş başına çağırırlar. Bu fonksiyonları da scriptlerinizde oluşturursunuz.


Bir fonksiyonun oluşturulma sebebi defalarca kullanılmasından dolayıdır. Yani aynı işlemleri tek tek her seferinde yazmak yerine o işlemleri tek bir taşıyıcının (container) içine yerleştiririz ve bu taşıyıcıya bir isim veririz. Böylece bir fonksiyonumuz olmuş olur. Bu fonksiyonu bir yerde kullanmamız gerekince de orada fonksiyonun ismini yazarız ve böylece fonksiyon ilgili kısımda işini yapar.
Daha Sonra

İlerleyen zamanlarda bir fonksiyonu nasıl çağıracağınızı göreceksiniz. Şimdilik bilmeniz gereken, bir fonksiyonun belli bir işlem kümesi olduğudur ve fonksiyonların oluşturulmalarının sebebi ise fonksiyona yazılan işlemin defalarca kullanılacak olmasıdır. Yani bir dizi işlemi kendi taşıyıcısına koyup o taşıyıcıya bir isim vererek fonksiyonları oluşturmak epey akıllıcadır, sonradan da bu fonksiyonu; ismiyle dilediğimiz yerde çağırabiliriz.