SSL Sertfikası Nedir Ne İşe Yarar , İşlevi Nedir ?
SSL protokolü bütün web sunucularına ve temel web görüntüleyicilerine (browserlara) evrensel standart olmuştur. Basitçe, digital bir sertifika ya da sunucu bilgisi (Server Id) yüklemek SSL kapasitelerini etkin kılar. Web browserlar otomatik olarak sunucunun SSL sertifikasının ve evrensel numarasının (Public Id) geçerli olduğunu ve bir sertifika yetkilisi (Verisign, Thawte vb) tarafından verildigini kontrol edebilir.

SSL sunucusu aynı zamanda güvenli internet ticareti için önemlidir. Kullanıcılar internet üzerinden kredi kartı numaralarını vermeden önce alan tarafın kimligini onaylamak isterler. Bir şifrelenmiş (kriptolanmış) SSL baglantısı, internet üzerinde sunucu ve müşteri arasındaki özel bilgileri korumak amacıyla, bunların tümüyle şifrelenmiş olarak taşınmasını gerektirir. Buna ek olarak SSL bağlantısı üzerinden gönderilen bütün bilgiler bir çeşit dinlenmeyi (bilgiler sunucu ve müşteri arasında gidip gelirken, erişim hakkı olmayan biri veya birilerinin bilgilere erişmesi) engelleyen mekanizma ile korunur. Bu da otomatik olarak web üzerinde taşınan verinin değiştirilip değiştirilmediğini belirlemek içindir. Bu da demek oluyor ki, kullanıcılar kredi kartı numaraları gibi özel bilgilerini bir web sitesine SSL'in bunları gizli tuttugunu bilerek güvenli ve emin bir şekilde gönderebilirler.
128 bit ve 40 bit SSL arasındaki farklar
SSL bağlantısı sırasında şifreleme için kullanılacak "Oturum anahtarı"nın uzunluğu ile ilgilidir. Anahtarın uzunluğu oranında şifrenin çözülmesi zorlaşır.


Ayarları Nasıl Yapılır ?vBulletin Admin Kontrol Paneli > vBulletin Seçenekler > Site Adı / URL / İletişim Bilgileri

vBulletin URL'si: http:// yazan yeri https:// olarak değiştirin.
Giriş URL'si: http:// yazan yeri https:// olarak değiştirin.
Site yolu (URL): http:// yazan yeri https:// olarak değiştirin.

Mevcut olan üç adımımızı yaptıktan sonra, forumunuzun ana dizininde bulunan .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin.
Notepad++ programı aracılığıyla açın.

Alttaki alanı arayın
# Main Redirect

Hemen altına ekleyin
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/
RewriteRule ^(.*)$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]


RewriteCond %{HTTPS} on
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/
RewriteRule ^(.*)$ http://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]