Öncelikle şunu belirtmeylim ki noferrer ve noopener etiketlerinin SEO’ya hiç bir etkisi yok. Bu etiket güncellemesi ilk geldiğinde insanların SEO açısından çok fazla aklını karıştırdı.

Noreferrer nedir: noferrer etiketi siz bir siteye link çıkışı yaptığınızda, link çıkışı yapılan site siz noreferrer etiketi kullandığınız için trafiğin hangi kaynaktan geldiğini göremez. Yani bu etiketin anlamı referans veren kişinin bilgisi gösterme demektir.

Noopener nedir: Sitenizdeki linklerin yeni sekmede açılma işlemi bereberinde bir güvenlik açığı getiriyor. Bağlantılarınız için target = “_ blank” etiketi kullandığımızda, linki verdiğiniz sayfanın window.opener nesnesi aracılığıyla bir önceki sayfaya kısmi erişim sağlamasına olanak verir.

Bu da phishing saldırısı yapmak isteyenler için bir açıklık anlamına gelir. İşte wordpress son güncellemesi ile bu yüzden tüm yeni sekmede açılan dış linklere rel=”noreferrer noopener” etiketi getirdi.

Normalde bu kodun olması bu güvenlik açığına sağlıklı bir çözüm. Ancak ortada şöyle bir problem var. Siz eğer sitenizde satış ortaklığı yapıyorsanız ve satış ortaklığı linkleriniz bu etiketleri içeriyorsa, link verdiğiniz site trafiğin nereden geldiğini göremez.

Her ne kadar bu referanslarınıza doğrudan etki etmese de, bazen etki edebildiği durumlar da olmakta. Bunu da geçtim siz istatistiksel olarak hangi linklerinizin size en çok referans satışı sağladığını da göremezsiniz. Dolayısı ile bu etiketler siz istatistiklerinizi göremediğiniz için pazarlama stratejisi kararı almanızı engeller.

Bu durumda eğer satış ortaklığı yapıyorsanız, phishing saldırılarını göze alıp, rel=”noreferrer noopener” etkiketlerini sitenizden kaldırmak satış ortaklığı gelirlerinizi etkilememek adına güzel bir çözüm olur. Ancak bunun bir risk olduğunu lütfen unutmayın.

Alttaki kodu functions.php dosyanıza eklediğinizde sitenize bundan sonra ekleyeceğiniz dış linklere artık rel=”noreferrer noopener” etkiketi eklenmez.

Yayımda olan yazılarınızda bulunan dış linklerden bu rel=”noreferrer noopener” etkikeni kaldırmak için ise, better search and replace gibi eklentiler kullanarak veritabını üzerinden değişlik yapmanız gerekmektedir.

add_filter('tiny_mce_before_init','tinymce_allow_unsafe_link_target');
function tinymce_allow_unsafe_link_target( $mceInit ) {
$mceInit['allow_unsafe_link_target']=true;
return $mceInit;
}