Wordpress üzerinde işlerimizi yaparken yazdığımız kodların önemli kilit noktalarını IF yapıları oluşturuyor genellikle. Şöyle ki, anasayfada farklı diğer sayfalarda farklı kodları çalıştırmak için, üye giriş ekranları hazırlarken giriş yapılmış mı yoksa yapılmamış mı kontrol etmek için, özel kategori ve single sayfaları hazırlamak için çeşitli IF yapılarını kullanıyoruz çokça.

Aynı mantıkla ilerlediğimizde mobil giriş yapanları filtrelemek amaçlı bir IF yapısı kurgulayıp kullanabiliriz anlamına geliyor. Çünkü, WordPress bazı şeyleri bizden önce düşünmüş ve eğer kullanmak istersek diye bünyesine katmış, bize sunmuş!
Aşağıdaki yapıyı kullanarak mobil giriş yapanlar ile normal kullanıcıları ayırıp, tıpkı anasayfada şunu göster, değilse şunu göster mantığı gibi mobilden giriş yapıldıysa şuraya yönlendir, değilse yönlendirme bu içeriği göster diyebiliriz.

Kodları vermeden önce nerelerde kullanabiliriz onlardan da bahsedelim. Öncelikle sadece mobil tarayıcılardan ya da masaüstü tarayıcılardan girilmesini istediğiniz sitelerde header bölümünde kullanıp, istemediğiniz ziyaretçileri sabit bir sayfaya yönlendirip uyarı mesajınızı gösterebilirsiniz. Ya da reklam alanlarınızda bu yapıyı kullanarak responsive temanızdaki reklamları ayrıştırabilirsiniz. Ya da daha basit bir örnekle, Whatsapp ile gönder butonunuzu sadece mobil kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz.

<?php
if ( wp_is_mobile() ) {
/* Mobilse çalışacak kodlar */
} else {
echo 'Mobil değilse çalışacak kodlar';
} ?>