Merhaba arkadaşlar. Yine internettir web sitedir facebookdur sabahı ettik. Baktım ezan okunmaya başladı, bişeyler yazayım uyumadan dedim. Neyse bu kısmı kısa geçelim, konumuza gelelim.

WordPress‘in ne olduğunu, hangi sunucularda çalıştığını vesaire bilmeyen bir adamın bu yazıyı zaten okuma gereği duymayacağını bildiğimden, direk olaya geliyorum. Öncelikle, yazımızın konusu; internetten indirdiğiniz bir temayı wordpress sitenizde nasıl kullanacağınızdır.

Temayı herhangi bir siteden indirdiğinizde size yüksek ihtimalle .zip dosyası şeklinde gelecektir. Öncelikle bu zip dosyasını bir klasöre çıkartarak işe başlarız. İndirdiğiniz dosyanın içerisinde tema dosyaları haricinde bilgi dosyaları vesaire bulunabilir. Bunun için, hiç bilmeyen biriyseniz, index.php, sidebar.php gibi dosyaların bulunduğu klasörü /wp-content/themes dizinine ftp programınızla atacağınızı söyleyeyim.
Ftp Programı: Filezilla, CuteFtp gibi bir çok ücretsiz File Transfer Protocol programı mevcuttur. Benim de kullandığım program olan Filezilla yazılımını tavsiye edebilirim eğer bir favoriniz yoksa. Ki zaten wordpress’i kurarken de ftp programıyla işlem yapmışsınızdır.

Tema dosyalarını ftp sunucumuza gönderdikten sonra, wp-admin yönetici panelinden görünüm sekmesine gelip temayı aktif etmekten başka bir işlem kalmıyor geriye. Tabi temanız için gerekli eklentiler sitenizde kurulu ise. Nedir bunlar? Örneğin bazı temalar limitposts eklentisinin kurulu ve aktif olmasını isteyebilir. Ya da bazı temalar nextgen gallery gibi bir galeri eklentisiyle entegre çalışıyor olabilir. Temayı indirdiğiniz yerden hangi eklentileri edinmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz veya zaten indirdiğiniz tema dosyasına ek olarak plugins veya eklentiler diye bir klasörün içerisinde yayıncı size bu eklentileri de vermiştir. Bu eklentileri de wp-content/plugins dizinine atıp, yönetici panelinden eklentiler sekmesine gelip aktif ederseniz, temanızı aktif olarak kullanabilirsiniz.

Temanız İngilizce mi?
İndirdiğiniz temalar çoğu zaman Türkçe değildir. Eğer temaları Türkçeleştirmek gibi bir fikriniz varsa, size bir kaç fikir verebilirim. Öncelikle, Notepad ++ veya Dreamweaver gibi bir yazılımla, tema klasöründeki index.php, single.php, sidebar.php gibi dosyaları tek tek açıp kontrol edebilirsiniz. Size biraz karışık geliyorsa, Ctrl + F tuş kombinasyonunu kullanıp, sitenizden ingilizcesini kopyaladığınız yerin nerde olduğunu bulabilir ve Türkçeleştirebilirsiniz.

Kaynak: Nazım Yılmaz