Herkese merhabalar, ülkemizde popüler olarak kullanılan ikinci arama motoru Yandex'e site nasıl eklenir hakkında konuşacağız. İlk önce bize bir adet Yandex Mail hesabı gerekiyor eğer Yandex hesabınız yoksa buraya tıklayarak oluşturabilirsiniz. Daha sonra Yandex webmaster araçlarına giriş yapıyoruz. Maalesef Yandex webmaster tools v2'de henüz Türkçe dil desteği bulunmuyor, Add Site butonuna tıklayarak devam ediyoruz.Yukarıda ki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır, web sitemizin adını yazarak devam ediyoruz. Sırada ki adımda bizi dört farklı doğrulama sistemi karşılayacak. Bizim kullanacağımız Meta tag ile veya HTML dosyası ile doğrulama yöntemi olacaktır.HTML Dosyası ile site doğrulama
En basit doğrulama yöntemidir, yukarıda ki resimde okla gösterdiğim linke tıklayarak sitenize özel doğrulama dosyasını indiriyorsunuz. Daha sonra bu dosyayı sunucunuzun ana dizinine gönderip "Check" butonuna tıklıyorsunuz.

META Tag ile site doğrulama
Sunucu erişimi olmayan sitelerin kullanması gereken doğrulama yöntemidir, ücretsiz hizmet kullanan arkadaşlar (blogger, ücretsiz wordpress, wix vb.) bu yöntemi kullanabilirler. Size verilen doğrulama kodunu kopyalayıp sitenizin "<head>" tagları arasına yapıştırın ve kaydedin, daha sonra "Check" butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Blogger site sahipleri bu doğrulama yönteminde hata alabilirler onlar aşağıda kırmızı ile belirttiğim alana doğrulama numaralarını yazıp eklerlerse hata düzelecektir.
Kod:
&lt;meta name=&quot;yandex-verification&quot; content=&quot;DOĞRULAMA KODU&quot; /&gt;
Yukarıda ki iki adımdan birisini yapmanız yeterlidir, son adım ise site haritası eklemek bunun için ise sol menüden "Indexing > Sitemap files" bölümüne giriyoruz ve site haritamızın yolunu tam bir şekilde girip "Add" butonuna tıklıyoruz, hepinize kolay gelsin.