Öncelikle tüm takipçilerimi selamlıyor ve uzun bir aradan sonra kendimi tekrar blog yazmaya adıyorum. Bugün sizlerle web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için ipucu ve strateji taktikler vereceğimi belirtmek isterim. Bu makaleyi önemsemeniz durumunda rakiplerinizi geride bırakacağına eminim.


Sizler yeni bir internet sitesi kurduysanız 1 ayda rakiplerinizi geçmeniz beklenemez. Hatta bu süre zarfında kelime anahtarına yapacağınız çalışmalar sizlere olumsuz dönüt sağlayacaktır. 1 yada 2 ayda SEO yaparak arama kelimeniz de 1.sıraya çıkmanız mümkün değildir. Çıksanız dahi zirveden düşüşünüz görmek muhtemel olacaktır. Çünkü bu tarz çalışmalar sitenize bir anda yükleme yapar ve belli bir süre üst sıralara çıkabilirsiniz. Lakin google, yandex ve bing gibi arama motorları bu anlık yüklemeyi spam olarak irdeleyecektir. Bu yüzden öncelikle sitenizi kurarken her şeyi sakin ve ritmine uygun bir ortamda yapılandırmamız gerekmektedir.

Kalıcı SEO kavramı gün geçtikçe daha çok önemini artırmış ve piyasa da satılan backlink paketlerinin gereksiz ve zararlı olduğu gerçeğini gün yüzüne çıkarmıştır.

Web Sitenizin SEO İncelikleri Nelerdir?
• SEO konusunda gerekli teorik bilgileri bilmeniz gerekmektedir.
• Eğer SEO yaptıracak iseniz, firmanızda düzenli olarak raporları teslim etmesini isteyiniz.
• Sitenizi kurur kurmaz SEO tarzı çalışmalardan uzak durunuz. Hatta başlarda link dahi almayınız. Sonraki zamanlarda sektörünüze alakalı olan kaliteli sitelerden link alınız.
• Sitenizin konusuna göre ve en çok araştırılacak arama kelimesini araştırınız. Buna göre de düzenli bir çalışma yapılandırın.
• Aktif olarak sosyal medya kullanınız. Web sitenizde sosyal medyayı ilişkilendirerek, ziyaretçi bazında yükselişe geçecektir.
• Blog açmayı düşünüyorsanız makalelerinizin kelime sayısını ve özgünlüğünü kontrol ederek düzenli olarak, paylaşınız.
• E- ticaret sitelerin SEO çalışmaları daha zor ve yorucu bir tempoyla yürütmeniz gerekmektedir. Müşterilerinize o güveni sağlamanız ve kaliteli alt yapıyı kurmanız gerekmektedir.
• Çalışmalarınız dozunda ve düzenli yapıldığı durumlarda olumlu geri dönüşler sağlayacaksınız. Aynı zamanda sitenize yaptığını her bir adımı takip edin ve haftalar halinde düzenli olarak rapor edinin. Ona göre zayıf kaldığınız durumlarda daha çok yoğunlaşarak kaliteli ve tatmin bir çalışma sağlamış olacaksınız.
• Yeni bir site açtıysanız atacağınız ilk adımlar çok önemlidir. Sitenizin kodlaması ve içeriği arama motoruna uygun olup olmadığını irdelemeniz gerekmektedir.
• Sade ve göz yormayan renklere sahip tasarımlar kullanın.
• Sitenizde bulanan resimleri ve ikonları optimize ederek sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayınız.
Web sitenizin rakiplerini iyi ve dikkatli analiz etmeniz gerekmektedir. Çünkü sizlerin onlardan daha iyi bir çalışma yaparak, sektörde lider olmanızı sağlayacaktır.