YouTube SEO belkide en önemli konulardan bir tanesidir.
Web siteleri haricinde yine AdSense ile YouTube’dan da ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Makalede bilinen bilgiler haricinde önemli ipuçlarına yer verilecektir. Sizi sıkmamak adına yazının devamı soru/cevap şeklinde olacaktır.

Ne kadar video o kadar kazanç tezi doğru mudur?
Evet bu hipotezin doğruluğu vardır, video sayısı ile izlenme sayısı arasında doğru bir orantı vardır. İzlenme sayısına bağlı olarak da kazançlarınız artacaktır.

Özgün video’ya mı önem vermeli miyim?
Yüksek izlenimler elde etmek istiyorsanız özgün video çok önemlidir. Bazı istisna YouTube to YouTube videoları da yüksek izlenimler alabilmektedir ancak emeğiniz karşılığını almak için değerli vaktinizi bunlara harcamayın. Ayrıca özgün video illa sizin hazırladığınız video demek değildir. YouTube sitesine ilk yüklenen video özgün olarak değerlendirilir bu nedenle YouTube’dan YouTube’a video çekmek pek de akıl kârı olmayacaktır.

Türkçe video mı yüklemeliyim?
Evet sık sorulan sorulardan bir tanesi video dili ne olmalı. İngilizce, almanca videolar bildiğiniz üzere daha yüksek tbm (tıklama başı maliyet) bırakıyor. Ancak izlenim aldırmak çok zor oluyor. Bu nedenle ben Türkçe video yüklemenizi öneririm. Yabancı diliniz iyi değilse ülkenin gündemini takip etmek, trend videoları belirlemekte zorlanabilirsiniz.

Altın değerinde YouTube bilgileri, tavsiyeleri!
1- Her bir kanalınızda en fazla 200 adet video bulundurun.
2- Bir videonun izlenim almasındaki en önemli 2 unsur başlık ve etikettir. Başlık dikkat çekici olmalıdır.
3- 10 adetten fazla etiket girmemelisiniz. Etiketler=aranacak kelimeler formatında olmalıdır. (YouTube Etiketler)
4- Kanal ismini, resmini ve kapağını prestij için ayarlayın.
5- Açıklama bölümü SEO için önemli değildir ancak buradan kendi sitenize link verebilirsiniz veya başlığı, etiketi açıklamaya çekebilirsiniz. Bu alanı “Daha fazla video için takip edin” şeklinde teşvik için de kullanabilirsiniz.
6- En çok hata yapılan nokta ise YouTube üzerine yazılmış e-book satın almaktır. Emin olun bunlarda bilinen şeyler dışında bilgi bulunmuyor.
7- Yüklenen videoları Google+ hesabınızda mutlaka paylaşın. Yüksek beğenili, takipçili Twitter ve Facebook sayfanız varsa bu fırsatı kaçırmayın. #TAG kullanımı ile paylaşım yapın
8- Blogspot bir site açarak videoların otomatik burada paylaşılmasını sağlayın. Ayrıca video backlink için kendi sitenizi de kullanabilirsiniz.
9- Sözlük vs gibi sitelerine tutabilecek videolarınızı ekleyin.
10- Hesabınızı cep telefonu ile onaylayın
Kanalınıza anahtar kelime ekleyin 3-5 tane yeterlidir.
Müyap gibi kanalları takip edin!
YouTube özel kanal url’si oluşturun,
11- YouTube’un video sıralama algoritmasında sosyal ağlarda paylaşım, +1 olumlu beğeni sayısı, yorum ve abone sayısı, ilgili kanalın itibarı, özgünlük, backlink, ziyaretçi takibi gibi verilerden oluşmaktadır.
12- Wateralph yani video üstüne yazı ekleme, video başına intro gibi ek stratejileri de denemek sizin tercihiniz.