Merhaba arkadaşlar.

Bu yazı özellikle yeni başlayanlar için ufak bir rehber gibi olacak. YouTube yayıncılığı hakkında ilk başta aklınıza takılacak soruların cevaplarını vermeye çalışacağım ve birazda kaynak göstereceğim.

Ben de ilk YouTube yayıncılığına başladığım zaman spam ile başlamıştım sonra gördüm ki bence spam ile uğraşmak doğru seçim değil. Tabi internette YouTube'un spamcılar sayesinde ayakta kaldığına inanan arkadaşlar var oda ayrı onlar buradan sonrasını okumasalar da olur.

Gördüğüm kadarı ile birçok yeni YouTuber ne yapmak istediğini biliyor ama program bilmiyor. Bazıları da ikisini de bilmiyor. Umarım bu yazı size bir nebze yol gösterir.

HANGİ KONUDA KANAL AÇALIM?
Şimdi özgün çalışmak istiyorsunuz ancak ne konuda yapacağınızı bilmiyorsanız eğer yanlış düşünüyorsunuz demektir. Meseleyi şöyle tanımlamak mümkün bence. Keyif aldığınız şeyi yapın. Yani yapacağınız video için materyal ararken, müziklere bakarken, video montajı yaparken ve en önemlisi videonuzu yayınladıktan sonra izlerken keyif alacağınız şeyi yapın. Bir video hazırladıktan sonra izlerken de gayet keyif alarak izleyebileceğiniz şeyi yapın kısacası.

LOGO - KANAL TASARIMI
Özellikle özgün bir kanalınız varsa mutlaka bir logonuz ve kapak tasarımınız olmalı arkadaşlar bu önemli. Ben grafik tasarımcıyım ve şunu biliyorum birisi ilk görüşte kanalınızın içeriğinden hoşlanmaz yada merak etmezse o kişiyi kaybedersiniz net. Bunun için tasarım bilmeniz şart değil çok yaratıcı olmasa da logo ve kapak tasarımı konusunda yararlanabileceğiniz %100 ücretsiz bazı kaynaklar mevcut.

ÜCRETSİZ LOGO SİTELERİ
https://www.graphicsprings.com
https://www.designmantic.com
https://www.freelogoservices.com

Bunların dışında Google free logo design şeklinde ararsanız daha birçok site çıkacaktır.

ÜCRETSİZ KANAL KAPAĞI SİTELERİ
https://panzoid.com/tools/backgrounder.aspx
http://www.onlinetubedesigner.com
http://backgroundtube.com/youtube-channel-art-maker/
https://www.fotor.com/features/youtube.html

Ayrıca Photoshop bilenler için kanal kapak tasarımının tema dosyası burada.

VIDEO (Görüntü) EDITOR
Bu konuda o kadar çok seçeneğiniz var ki inanamazsınız Ancak ben sizlere basit ve etkili olan bir program tavsiye edeceğim. Wondershare Video Editor oldukça basit ve basitliğine göre oldukça etkili bir programdır kolaylıkla basit işlemleri gerçekleştirebilir ve istediğiniz gibi kaybedebilirsiniz.
https://wondershare-video-editor-win.en.softonic.com

SOUND (SES) EDITOR
Free Audio Editor 2014 ihtiyacınız olan kadarını size sağlayacaktır tamamen ücretsizdir.

KAYNAK BULMA
Geldik zurnanın zırt dediği yereeeee. Şimdi özgün olmak için kullanabileceğiniz kaynaklar ve yöntemler var. Tabii imkanınız varsa tamamen kendiniz bir şeyler çekip yayınlayın ama yok olduğunu gibi düşünelim.

Öncelikle Creative Commons kullanabilirsiniz. CC Lisanslı videoları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. YouTube arama yaptıktan sonra filtre alanından Creative Commons seçeneğini aktif hale getirdiğiniz zaman çıkan videoları kendi videolarınızda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak dikkat edin lisanslı olduğu halde lisansız gibi dağıtılan videolar da var burada. Discovery Channel'ın videosu ama CC de dağılıyor ise tavsiyem kullanmayın. Ayrıca CC Search sitesini kullanarak Creative Commons lisans ile dağıtılan dosyaları aramanız da mümkün.

Dipnot: Kullandığınız resimler lisanslı olsa bile muhtemel ihtimal bu nedenle ihtar almazsınız tabi abartmadığınız sürece 3-5-10 saniye bir resmi kullandınız diye ihtar alma şansınız çok düşün tabi imkansız değil.

Ayrıca lisanslı içerik sahiplerine mail atıp izinlerini de isteyebilirsiniz.. Size örnek İngilizce mail de vereyim.

Konu: Can I Use Your ( Article, Photo veya Video ) ?

Hello

My name is ADINIZ.. I live in ŞEHRİNİZ in Turkey.. I am an amateur youtube creator I have a KANALINIZIN KONUSU channel on youtube.

I want to take advantage of your ( articles, photos veya videos ) to create my video. But I don't want make to unauthorized copying and of course I'll show your ( articles, photos veya videos ) to source with url. We will re-edit and after will use. If you let me of course.

Thanks A Lot
Cordially
ADINIZI YAZIN

LİSANSIZ MÜZİK BULMAK
Müzik meselesi YouTube yayıncılarının en büyük belası kesinlikle. Youtube’ta ücretsiz müzik dağıtan kanallar var ben birkaç tanesini sizlerle paylaşıyorum. Youtube'ta non copyright music şeklinde ararsanız bir sürü kanal bulabilirsiniz

http://www.youtube.com/user/NoCopyrightSounds
https://www.youtube.com/user/ByeByeCopyright
https://www.youtube.com/user/FreeSongsToUse

yrıca amatör remixlerde genelde takılmadan geçerler ( Dikkat amatör remixler dedim )

Dipnot: Bu müzikler bugün için lisans sorunu vermese de hak sahipleri daha sonra eserlerini lisanslayabilir ve sizler de ileride sorun yaşayabilirsiniz... %100 lisans sorunu yaşamamanın yolu ücretsiz dağıtılan müziklerden yazılı belge istemek veya YouTube'un müzik galerisini kullanmaktan geçer.

METİN OKUTMA
Buna genelde haber çalışanların ihtiyacı olur ama ben yine de vereyim.. Bu konuda en başarılı 2 site.
https://www.naturalreaders.com
https://www.readspeaker.com/demos/

Bu okuyuculara İngilizce yazdığınız metini okuyabilir ve IDM ile mp3 sesi kaydedebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey okuyucular maksimum 250 karakter okuduğunu unutmayın. Bunun için yazıda noktalama işaretlerini doğru kullanırsanız sesleri pürüzsüz birleştirebilirsiniz. Örneğin sistem ";" gördüğü yerde bir nefes almak için durur buda size 2 sesi pürüzsüz birleştirecek arayı sağlar.

SAHTE TELİF - FLAG
Özgün çalışanların en büyük baş belası bu durum. Öncelikle sahte telif ve flag'lerden kurtulmak için şöyle yapabilirsiniz.

Projenizde kullandığınız bütün ögeleri bir klasöre toplayın. Resimleri resimler diye bir klasöre müzikleri müzik diye vs. hepsini klasörleyin. Montajladığınız dosyayı video dışında birde video editörün dosyayı olarak aynı klasöre kaydedin. Masaüstü duvar kağıdınızı kanalınızın logosu yapın. Ondan sonra açın camtasia yada başka bir ekran kaydediciyi boş masaüstünüzde başlayın kayda. Birkaç saniye bekledikten sonra dosyalarınızı koyduğunuz klasöre girin ve tüm içeriğinizi tek tek gezin. Resim dosyalarınızı açın sonra video editör dosyanızı açıp montajladığınız videonun üzerinde biraz gezinin.. Ardından bu videoyu kaydedin ve orijinal projenizi yükledikten hemen sonra VİDEONUZUN İSMİ Proof of Copyright adı ile gizli durumda upload edin ve hep gizli kalsın. Herhangi bir sahte telif yada flag gelince itiraz edin ve videonun linkini gönderin gerisini sahte telif atan düşünsün

VİDEOLARIN ÇALINMASINA ENGEL OLMA
Gelelim çalınma meselesine. Videonuzun başına intro bir köşesine de logo koymak her zaman çalınmayı engellemez çünkü videonuzu bir editörle birazcık kesip alabilir bu yüzen eğer mümkün ise videonun içinde aralarda logonuz, kanal adınız yada kanal adresiniz bir şekilde görünsün. Kesemez çalmaktan vazgeçer geçmezse de keyfi bilir. Ya da kanalınızın adını okuyan bir ses oluşturun ve arada o ses arka plandan duyulsun ancak sesin kaldırılabileceğini unutmayın.